Projekt edukacyjny w klasie 3A „ PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – POZNAJEMY REGIONY POLSKI”
Mazowsze to region w środkowej Polsce. Stolicą regionu i jednocześnie stolicą Polski jest Warszawa.
Część Mazowsza , gdzie do dziś pielęgnuje się tradycje i kulturę to Kurpie, które dzielimy na Kurpie Białe (w okolicy Puszczy Białej) i Kurpie Zielone (w okolicy Puszczy Zielonej). Mieszkańcy – Kurpie zasiedlili te tereny na przełomie XV i XVI wieku. W tamtych czasach sami siebie nazywali „Puszczakami”, dopiero później zaczęto ich nazywać Kurpiami, od kurpsi – butów wyrabianych z lipowego łyka. Do puszczy napływała ludność ze wschodniego Mazowsza, szukając schronienia przed napadami, a także chłopi zbiegli przed pańszczyzną oraz inni ścigani przez prawo. Na kartach historii zapisali się jako lud odważny i waleczny (w czasie insurekcji kościuszkowskiej to właśnie z nich rekrutowano członków elitarnych oddziałów strzelców celnych – prekursorów snajperów), otwarty i gościnny, ale też dumny. Nigdy nie odrabiali pańszczyzny. Specyficzne środowisko i historyczne doświadczenia są przyczyną, dla której kurpiowski charakter utożsamiany jest z uporem, oszczędnością i umiłowaniem wolności.
Kurpie uchodzili za świetnych myśliwych, bartników i piwowarów. Trudnili się także wydobywaniem i obróbką burtszynu. Stworzyli przez wieki niepowtarzalną, barwną kulturę, obejmującą obyczaje, budownictwo, rękodzieło, śpiew i taniec. Zachowała się do dziś i wciąż jest używana piękna kurpiowska mowa. Organizowane są festiwale i konkursy muzyki ludowej, istnieje wiele zespołów ludowych, które występuja w kraju i za granicą. Artyści śpiewają i grają tradycyjne piosenki kurpiowskie , tańczą tańce np. „Stara baba”, ”Powolniak” ( który wbrew nazwie tańczy się drobnymi kroczkami bardzo szybko).
Co roku na Kurpiach organizowane są wielkie imprezy plenerowe:
– Niedziela Palmowa w Łysych z konkursem na najwyższą palmę (najmniejsze mają 2 m wysokości, największe dochodzą do 6 metrów i muszą być niesione przez kilka osób)
– w czerwcu jest Wesele Kurpiowskie w Kadzidle często z udziałem prawdziwych par
– a w ostatnia niedzielę sierpnia Miodobranie Kurpiowskie w okolicach Myszyńca
– w ciągu całego roku organizowane są w Ostrołęce- stolicy Kurpii konkursy twórczości kurpiowskiej
Specjałami kuchni kurpiowskiej są fafernuchy, miody pitne , piwo kozicowe ( bardzo słodkie piwo robione z owoców jałowca).
Tekst – Olek, Michał, Bartek z kl.3A
Zdjęcia – Joanna Okrasa