Wycieczki chopinowskie – podsumowanie projektu
23 listopada, obecnością na koncercie w Filharmonii Narodowej, zakończyliśmy cykl wycieczek w miejsca związane z Fryderykiem Chopinem.
W ramach projektu przygotowanego w wyniku znakomitej współpracy nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Książenicach (Emilia Mechocka, Tadeusz Robaszyński-Janiec) z Fundacją Przyjaciele Szkoły w Książenicach (Iwona Rok, Joanna Matusak) udało się pozyskać z Fundacji PZU środki na wycieczki do Żelazowej Woli i Muzeum Fryderyka Chopina dla wszystkich klas, od pierwszaków do szóstoklasistów.
Uczniowie z naszej szkoły mieli wyborną okazję na żywy kontakt z muzyką swojego patrona oraz na odwiedzenie miejsc tak ważnych na jego życiowej drodze. Uczestniczyli w lekcjach muzealnych, spacerowali po pięknym parku w Żelazowej Woli, oglądali nowoczesną ekspozycję w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie, odwiedzili miejsca związane z warszawskim etapem życia Chopina (m.in. Kościół ss. Wizytek, Kościół św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski, Krakowskie Przedmieście).
Finałowym akcentem serii wycieczek był wyjazd do Filharmonii Narodowej. 23 listopada, z okazji rocznicy Rewolucji Węgierskiej pięćdziesięcioro dwoje dzieci miało okazję słuchać muzyki węgierskich kompozytorów w wykonaniu (a jakże!) węgierskiej Orkiestry Filharmonii Narodowej. Do udziału w wycieczce zostali zaproszeni uczniowie, którzy przygotowali część artystyczną uroczystości nadania szkole patronatu Fryderyka Chopina – a zatem chórzyści oraz aktorzy. Po zakończonym koncercie dzieci z wypiekami na twarzy dzieliły się wrażeniami, szczególnym zaś tematem sporów był Koncert na orkiestrę Beli Bartoka, a dokładniej – rola tego utworu dla rozwoju XX-wiecznej symfoniki.
W sumie w dziesięciu wyjazdach dla 19 klas wzięło udział 456 uczniów.