Światowy Dzień Braille’a w kl.1a Opublikowano: 09.01.2020, Kategoria: Aktualności Autor: Redaktor

Każdego roku, 4 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Braille’a. Louis Braille (1809 – 1852) wynalazca pisma punktowego dla niewidomych. Podstawą, z której wyprowadza się cały system Braille’a jest sześciopunkt nazywany znakiem tworzącym. System składa się ze znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach po trzy punkty w każdej. Lewa kolumna zawiera umownie oznaczone punkty: 1,2,3, zaś prawą stanowią punkty: 4,5,6. Wzajemna kombinacja i rozmieszczenie punktów daje możliwość sześćdziesięciu czterech znaków. Międzynarodową bazę alfabetu stanowi pierwszych 25 znaków oraz znak oznaczający literę „w”, a także znaki przestankowe i pomocnicze, które mimo pewnych różnic między odmianami systemu Braille’a w poszczególnych językach mają na ogół międzynarodowy charakter.

Klasa 1a powzięła to wielkie wyzwanie. Dzieci próbowały zapisać i odczytać w języku Braille’a swoje imię i nazwisko, oraz pokazać w języku migowym.

Tekst i zdjęcia:

Anna Gutowska-Kądziela, Monika Polańska