PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 3 –„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – POZNAJEMY REGIONY POLSKI” Opublikowano: 18.06.2019, Kategoria: Projekty Autor: Redaktor

PROJEKT EDUKACYJNY DLA KLAS 3 –„PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA – POZNAJEMY REGIONY POLSKI”

 

Ostanie prezentacje projektów w 3A.

MAŁOPOLSKA

Województwo małopolskie to jedno z mniejszych województw Polski, ale za to zajmuje drugie miejsce pod względem gęstość zaludnienia. Jest ono położone na południu Polski i graniczy bezpośrednio ze Słowacją. Stolicą Małopolski jest Kraków.

Barwny, bogato zdobiony ubiór krakowski jako jedyny spośród polskich strojów ludowych uznawany jest dziś za narodowy. Nosił go nawet sam Tadeusz Kościuszko, naczelnik powstania z 1794 roku.

 

Najbardziej znana tradycja Małopolski to lajkonik, a właściwie pochód lajkonika. Każdego roku, osiem dni po Bożym Ciele, ze Zwierzyńca aż do Rynku kroczy barwny konik na czerwonych nóżkach z brodatym jeźdźcem. Ponadto do małopolskich symboli należą hejnał mariacki, Krakowska Szopka i wiele, wiele innych.

Małopolska słynie również z regionalnych specjałów kulinarnych. Do najbardziej znanych należą obwarzanek krakowski, pischinger (tort waflowy, przygotowany z gotowych wafli) oraz sernik krakowski.

Projekt przygotowali: Kuba, Kamil, Ernest, Pola

ŚLĄSK

 

Region, który wybraliśmy do prezentacji to Dolny i Gòrny Śląsk..Śląsk położony jest w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec.Historyczną stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław, a Górnego Śląska , Katowice.

Opowiadaliśmy legendy z tego regionu, mówiliśmy o kulturze i potrawach.

Nasze mamy przygotowały racuchy opolskie, koleżanki i koledzy zjedli je ze smakiem.

Myślimy, że wszystko się spodobało, było miło , smacznie i wesoło!

Projekt przygotowali : Maks, Igor i Franek