Co to jest wiatr? Opublikowano: 05.01.2018, Kategoria: Aktualności Autor: Administrator

CO TO JEST WIATR?

Wiatr – w zasadzie go nie widać. Można go jednak poczuć i zobaczyć skutki jego działania. Uczniowie kółka przyrodniczego „Z matematyką w przyrodzie za pan brat” dowiedzieli się, co to jest wiatr, jak zmierzyć siłę wiatru, gdzie w Polsce wieją najsilniejsze wiatry i do czego jest wykorzystywany, a także jak zamienić energię wiatrową na elektryczną. Uczniowie samodzielnie wykonali wiatraki z papieru, by dowiedzieć się, że to jeden z najprostszych przyrządów do pomiaru siły wiatru. Następnie wykonali wiatromierz czaszowy, po to , by zobaczyć, jak działają bardziej skomplikowane urządzenia. Prawdziwym wyzwaniem było skonstruowanie modelu elektrowni wiatrowej. Nasi uczniowie wspaniale się jednak do tego zadania przygotowali przynosząc wszystkie niezbędne pomoce. Wykonali generator oraz śmigło. Model elektrowni wiatrowej zadziałał prawidłowo, czego dowodem była świecąca dioda.